وکالت دعاوی ملکی

وکالت دعاوی ملکی

وکالت دعاوی ملکی می تواند جنبه کیفری و یا حقوقی داشته باشد .هر یک از این جنبه ها مسیر اجرایی جداگانه ای دارد. بدین صورت که دعاوی کیفری ملکی با تنظیم شکوائیه و از طریق دادسرا انجام می پذیرد و دعاوی حقوقی با تنظیم دادخواست از طریق دادگاه قابل پیگیری است.دعاوی ملکی موضوعات متنوع و گوناگونی را شامل می شوند. برخی دعاوی ملکی نیازمند پیگیری های متعدد است. بنابراین برای پیشبرد موفقیت لازم است کارهای کارشناسی و محاسبات دقیق فنی صورت پذیرد. برای ثبت اولیه دعاوی لازم است جلسات و نشست های تخصصی میان وکیل و موکل انجام گیرد. نتیجه این هماهنگی ها به این تصمیم اساسی ختم خواهد شد که دعوا چگونه و از کدام مسیر مورد پیگیری قرار گیرد. در قانون مدنی و قانون مجازات اسلامی این قبیل دعاوی مورد اشاره قرار گرفته اند.چنانچه ذهن شما درگیر پرونده ملکی و دعاوی مربوط به آن است نگران نباشید. در صورت تمایل به مذاکره حضوری با وکلای گروه وکلای رسمی، می توانید با ما تماس بگیرید. وکلای دعاوی ملکی موسسه حقوقی عدل اندیشه در دو دپارتمان تخصصی فعالیت می کنند. به عبارتی بخشی از فعالیت ها در حوزه دعاوی حقوقی و مرتبط با دعاوی کمیسیون های منابع طبیعی، شهرداری، ثبت ، راه و شهرسازی و… انجام می پذیرد. بخش دیگری از فعالیت ها نیز در حوزه دعاوی کیفری ملکی انجام می گیرد. این قبیل دعاوی را می توان در مواردی نظیر: جعل اسناد ملکی و استفاده از سند مجعول، کلاهبرداری های ملکی، خرید و فروش های غیر قانونی ملک ، تصرف عدوانی و نظایر آن جستجو نمود. بنابراین مشاهده می فرمایید بهترین کار آن است که  انواع دعاوی در حوزه های تخصصی جداگانه مورد بررسی و رسیدگی قرار گیرد. موکلین نیز با خیال آسوده پرونده های خود را به دست وکلای متخصص خواهند سپرد.چنانچه شما قصد شکایت، ارائه دادخواست، تنظیم لوایح قضایی و یا تنظیم قراردادهای حقوقی ملکی دارید ما همراه شما خواهیم بود.موسسه حقوقی و داوری اندیشه عدل و عدالت با سالها تجربه تخصصی در زمینه امور وکالت ملکی پرونده همراه شما خواهد بود.
برخی از عناوین پرونده های ملکی شامل موارد زیر است :
 •  الزام به تحویل ملک
 • بطلان معامله به جهت فضولی
 • اعتراض ثالث
 • مطالبه سرقفلی
 • دعوای تأیید فسخ قرارداد به جهت خیار تخلف شرط
 • فروش مال غیر
 • دعوای الزام به فک رهن
 • الزام به ثبت رسمی تقسیم نامه
 • دعوای الزام به اخذ پایان کار
 • دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی
 • الزام به تنظیم سند رسمی وکالت
 • مطالبه اجرت المثل
 • دعوای الزام به اخذ صورتمجلس تفکیکی
 • بطلان معامله به دلیل صدور حکم حجر
 • دعوای موجر و مستأجر
 • تأیید فسخ قرارداد به جهت کسری یا مازاد مساحت
 • معامله معارض
 • انتقال مال غیر
 • جعل اسناد ملکی
 • الزام به تنظیم سند رسمی اجاره
 • تجویز انتقال منافع
 • ابطال سند رسمی
 • تغییر کاربری
 • مطالبه بهای ملک واقع در طرح شهرداری
 • اثبات مالکیت ملک
 • حق شفعه
 • خلع ید و تخلیه ید
 • تصرف عدوانی
 • وقف:
  عقد وقف عبارت است از اینکه عین مال حبس شود و منافع آن تسبیل شود.حبس عین:
  حبس عین بدین معنی است که مال از مالکیت واقف خارج شده و از نقل و انتقالات بعدی مصون بماند که به آن فک ملک نیز می گویند.تسبیل منافع:
  تسبیل منافع بدین معنی است که منافع وقف در راه معینی صرف شود.

  اقسام وقف به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود:
  1- وقف عام
  2- وقف خاص

  1- وقف عام:
  در وقف عام حق انتفاع به مصالح عامه و هم چنین بر غیر محصور مانند فقرا، دانشمندان و… تعلق می گیرد که قبول وقف با حاکم است و قبض آن در صورتی که متولی وجود داشته باشد توسط متولی و در صورت عدم وجود متولی قبض توسط حاکم صورت می گیرد.
  نکته- منظور از حاکم دادستان عمومی و انقلاب است.

  2- وقف خاص:
  وقف خاص محصور است و در این نوع از وقف حق انتفاع به فرزندان و خویشاوندان واقف تعلق می گیرد. در وقف خاص قبول با موقوف علیهم می باشد و قبض در وقف خاص چنانچه خود واقف متولی باشد قبض با خود واقف است در غیر این صورت قبض با موقوف علیهم خواهد بود.

  مراحل وقف:
  وقف اعم از عام و وقوف خاص دارای دو مرحله می باشد که بدان اشاره می گردد:
  1- مرحله قبل از قبض
  2- مرحله بعد از قبض

  1- مرحله قبل از قبض:
  در این مرحله فقط ایجاب و قبول داریم و هنوز عقد وقف محقق نشده است و با رجوع، فوت یا حجر از بین می رود.

  2- مرحله بعد از قبض:
  با قبض عقد وقف محقق می شود و تاریخ عقد وقف تاریخ قبض می باشد.

  اداره مال موقوفه در عقد وقف به دو دسته تقسیم می شود:
  الف: اداره مال موقوفه در وقف عام:
  اداره مال موقوفه با متولی می باشد و هرگاه متولی تعیین نشده باشد اداره آن با ولی فقیه خواهد بود.

  ب: اداره مال موقوفه در وقف خاص:
  اداره مال موقوفه با متولی می باشد و هرگاه متولی تعیین نشده باشد اداره آن با موقوف علیهم می باشد.

  نکاتی در خصوص عقد وقف:
  1- وقف عقدی دائمی است و نمی توان در آن مدت زمان تعیین نمود.
  2- وقف بر نفس صحیح نمی باشد بدین شرح که واقف پرداخت دیون و مخارج خود را از منافع موقوفه قرار دهد باطل است.
  3- در وقف بر مصالح عامه مانند وقف بر مساجد واقف می تواند از منافع وقف بهره مند گردد.
  4- در وقف خاص هرگاه عنوان نسلاً بعد نسل وجود داشته باشد تا زمانی که یکی از نسل های موجود با وجود فرزند فوت شود فرزند او با توجه به اینکه نسل مقدم وجود دارد نمی تواند از وقف منتفع گردد.
  5- فروش مال موقوفه صحیح نمی باشد مگر در صورتی که مال موقوفه خراب شود و یا اینکه ترس از آن باشد که منجر به خرابی گردد به صورتی که قابلیت انتفاع خود را از دست دهد.
  6- فروش مال موقوفه صحیح نمی باشد مگر در صورتی که در بین موقوف علیهم اختلاف ایجاد شود به نحوی که منجر به قتل نفسی و یا جرح منتهی به قتل نفس گردد و یا منجر به خرابی مال موقوفه گردد.
  7- وقفی که به ضرر طلبکاران صورت گرفته باشد صحیح نبوده و با اجازه طلبکاران صحیح و با عدم اجازه باطل می گردد.
  8- وقف بر مقاصد غیر شرعی صحیح نمی باشد.

 • اجاره:
  اجاره عقدی است که به موجب آن مستأجر مالک منافع عین مستأجره می شود که در اصطلاح اجاره دهنده را موجر و اجاره کننده را مستأجر و مورد اجاره را عین مستأجره می گویند.

  مطابق با قانون عقد اجاره به سه دسته بدین شرح تقسیم می گردد:
  1- اجاره اشیاء
  2- اجاره حیوان
  3- اجاره اشخاص

  1- اجاره اشیاء:
  در اجاره اشیا مدت اجاره می بایست معین باشد و الا عقد اجاره باطل است.

  2- اجاره حیوان:
  در اجاره حیوان تعیین منفعت می بایست به تعیین مدت اجاره یا مسافت و محلی که راکب باید به آنجا حمل شود باشد در غیر این صورت عقد اجاره باطل است.

  3- اجاره اشخاص:
  در اجاره اشخاص شخصی که اجاره می کند مستأجر و شخصی که مورد اجاره واقع می گردد را اجیر و به مال الاجاره اجرت می گویند، چنانچه عقد اجاره اشخاص برای مدت معین یا برای انجام امر معینی تعیین نگردد خادم یا کارگر نمی تواند اجیر شود و فلذا عقد اجاره باطل است.

  عقد اجاره از لحاظ اثر عقد به دو دسته تقسیم می گردد که عبارتند از:
  1- اجاره تملیکی
  2- اجاره عهدی

  1- اجاره تملیکی:
  اجاره هنگامی تملیکی محسوب می گردد که عین مستأجره عین معین باشد مانند اجاره یک باب مغازه معین و… که اثر عقد اجاره انتقال مالکیت منافع مغازه از موجر به مستأجر می باشد.

  2- اجاره عهدی:
  اجاره هنگامی عهدی محسوب می گردد که عین مستأجره کلی باشد مانند آن که شخصی یک دستگاه اتوبوس را برای مسافرت در زمان معین از یک بنگاه حمل و نقل اجاره نماید که در این صورت اگر اتوبوس مذکور معین نباشد و موجر هر اتوبوس سالمی را جهت استفاده به مستأجر تسلیم کند عقد اجاره منعقد شده است.

  حقوق و وظایف موجر در برابر مستأجر:
  موجر مکلف است عین مستأجره را برای کما انتفاع مستأجر به او تسلیم نماید و در صورت امتناع موجر مستأجر می تواند الزام او را از دادگاه صالح درخواست نماید.

  حقوق و ظایف مستأجر در برابر موجر:
  مستأجر مکلف است مال الاجاره را در مواعد معین که در عقد اجاره تعیین گردیده است را به موجر تسلیم نماید و چنانچه مستأجر اجاره بها را نپردازد، اگر اجاره به موجب سند رسمی باشد موجر می تواند از دفتر اسناد رسمی تقاضای صدور اجراییه نماید و چنانچه اجاره نامه عادی باشد موجر می تواند برای مطالبه اجاره بها به دادگاه صالح مراجعه نماید فلذا عدم پرداخت اجاره بها و یا تأخیر در پرداخت آن برای موجر حق فسخی ایجاد نخواهد کرد.

  نکات کلی اجاره
  نکته1- اجاره عقد لازم است و تا هنگامی که مدت اجاره تمام نشده باشد هیچ یک طرفین حق ندارد مورد اجاره را تخلیه و یا تخلیه آن را بخواهد مگر با تراضی طرفین.
  نکته2- اگر چیزی که اجاره داده شده توسط مالک آن به فروش برسد عقد اجاره به قوت خود باقی است مگر شرط خلاف آن شده باشد.
  نکته3- هرگاه عقد اجاره به مدت عمر موجر یا مستأجر باشد عقد اجاره باطل است.

  مشکلات حقوقی خود را به بهترین وکلای دادگستری بسپارید.

  برچسب ها:
  اجاره
  قرارداد اجاره
  شرایط اجاره
  اجاره مغازه
  اجاره ملک
  اجاره خانه
  شرایط اجاره
  مستاجر
  شرایط قراداد اجاره
  اجاره محل
  فسخ اجاره
  تخلیه مورد اجاره
  شهرداری:
  شهرداری مؤسسه عمومی و مستقلی است که برای ارداه اموری از قبیل عمران، آبادی، تأمین رفاه و آسایش مردم و…. تأسیس شده است و مردم نیز در اداره این امور دخالت و شرکت غیر مستقیم دارند.
  شهرداری دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی و اداری می باشد.
  وظایف شهرداری عبارت است از:
  1- وظایف عمرانی شهرداری
  2- وظایف خدماتی شهرداری
  3- وظایف نظارتی و حفاظتی شهرداری
  4- وظایف رفاهی شهرداری
  5- مدیریت منابع شهرداری
  1- وظایف عمرانی شهرداری:
  وظایف عمرانی شهرداری از قبیل احداث خیابان ها، معابر، میادین، الزام به رعایت مقررات ساختمانی و…
  2- وظایف خدماتی شهرداری:
  وظایف خدماتی شهرداری از قبیل ایجاد تأسیسات عمومی و نگهداری و تسطیح معابر و مجاری آب، پیش گیری از حوادث، پیش گیری از آلودگی محیط زیست، نگهداری و تعمیر تونل های شهری و…
  3- وظایف نظارتی و حفاظتی شهرداری:
  وظایف نظارتی و حفاظتی شهرداری از قبیل اجرای آرای کمیسیون ماده 100، صدور پروانه ساختمان، جلوگیری از بروز تخلفات ساختمانی، حفظ اموال و دارایی شهر و…
  4- وظایف رفاهی شهرداری:
  وظایف رفاهی شهرداری از قبیل احداث فضای سبز، پارک، گل کاری، احداث بناها و ساختمان های مورد نیاز از جمله سرویس های بهداشتی، کشتارگاه، جلوگیری از سد معابر عمومی و…
  5- مدیریت منابع شهرداری:
  وظایف مدیریت منابع شهرداری از قبیل بودجه شهرداری، عوارض ساختمان، سایر عوارض شهرداری و تعیین ارزش معاملاتی ساختمان ها و…
  اشخاصی که مالک اراضی و املاک در محدوده شهر می باشند می بایست قبل از هر اقدام عمرانی و ساختمانی از شهرداری پروانه اخذ نمایند.
  شهرداری ها می توانند از اجرای عملیات ساختمانی و یا ساختمان هایی که بدون و یا مخالف با مفاد پروانه به وسیله مأمورین خود از عملیات ساختمانی جلوگیری نماید.
  برچسب ها:
  شهرداری
  دعاوی شهرداری
  طرح دعوی علیه شهرداری
  شکایت از شهرداری
  اختیارات شهرداری
  وظایف شهرداری

  خلع ید:
  در دعوای خلع ید خواهان بایستی با ادله متناسب مالکیت خود را نسبت به ملک مورد دعوا که توسط خوانده مورد انکار واقع شده و همچنین غاصبانه بودن ید خوانده را اثبات نماید که در صورت اثبات دادگاه حکم خلع ید علیه خوانده صادر می نماید.

  خوانده برای دفاع در دعوای خلع ید می بایست دلایلی مبنی بر قانونی بودن تصرفش ارائه نماید و الا تصرف وی غاصبانه تلقی خواهد شد.

  دعوای خلع ید دعوای ذاتاً مالی محسوب می شود و چنانچه مالکیت مورد تنازع نباشد، قانونگذار آن را از جهت هزینه دادرسی، قابلیت تجدید نظر خواهی و حق الوکاله وکیل در حکم دعوای غیر مالی دانسته است.
  خلع ید فرع بر مالکیت است، در واقع برای ارائه دادخواست خلع ید ارائه اصل سند مالکیت الزامی است یعنی می بایست ابتدا خواهان مالکیت خود را اثبات نماید و سپس اقدام به تقاضای صدور حکم به محکومیت خوانده برای خلع ید نماید.

  ارکان دعوای خلع ید عبارت است از:
  1- غیر منقول بودن موضوع دعوای خلع ید
  2- استیلا و وضع ید مدعی علیه دعوای خلع ید
  3- عدوانی بودن تصرفات متصرف دعوای خلع ید
  4- مالکیت خواهان دعوای خلع ید

  1- غیر منقول بودن موضوع دعوای خلع ید:
  دعوای خلع ید الزاماً نسبت به مال غیر منقول قابلیت طرح را دارد و در نتیجه قابل رسیدگی می باشد.

  2- استیلا و وضع ید مدعی علیه دعوای خلع ید:
  چنانچه ورود به ملک دیگری به قصد استیلاء «مسلط شدن بر مال دیگری» صورت بگیرد در اینجا می توان دعوای خلع ید را مطرح نمود.

  3- عدوانی بودن تصرفات متصرف دعوای خلع ید:
  استیلاء بر مال دیگری در صورتی غصب محسوب می شود که تصرفات متصرف غیر مجاز و غیر قانونی باشد که در این صورت می توان دعوای خلع ید را مطرح نمود.

  4- مالکیت خواهان دعوای خلع ید:
  ابتدا خواهان دعوای خلع ید مالکیت خود را بر مال غیر منقول موضوع دعوا ثابت نماید، چرا که اگر خواهان برای طرح دعوای خلع ید مالک نباشد ذینفع محسوب نمی شود و قرار رد دعوای خلع ید صادر خواهد شد.

  نکته- دعوای خلع ید می بایست بر علیه شخصی اقامه گردد که بر ملک مورد نظر تصرف غاصبانه دارد در غیر این صورت قرار رد دعوای خلع ید صادر خواهد شد ولیکن در رابطه با خلع ید از ملک مشاع نیازی به طرح دعوای خلع ید علیه تمامی شرکا نمی باشد و چنانچه حکم خلع ید به نفع یکی از مالکین مشاعی و علیه متصرف مال مشاع صادر گردد متصرف از ملک به وسیله مراجع ذیصلاح خارج می گردد اما ملک در اختیار محکوم له قرار نخواهد گرفت چرا که لازمه تصرف محکوم له بر ملک، تصرف در سهم سایر شرکا ملک مشاع می باشد.

  وکیل متخصص در امور ملکی، وکیلی است با تجربه در این خصوص برای داشتن یک وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور ملکی خود هم اکنون با ما در تماس باشید.

  برچسب ها:
  خلع ید
  شرایط خلع ید
  دادخواست خلع ید
  نحوه خلع ید
  وکیل خلع ید
  خلع ید مال مشاع
  خلع ید مال مشاعی

  تصرف عدوانی:
  تصرف عدوانی عبارت است از اینکه متصرف سابق مال غیر منقول که ملک به صورت عدوانی از تصرف وی خارج شده است، بدون نیاز به ارائه اسناد مالکیت و به صرف اثبات تصرف قبلی خود می تواند از دادگاه صالح تقاضای رفع و اعاده تصرف خود را نسبت به آن مال بنماید.

  تصرف عدوانی دارای دو جنبه می باشد:
  1- تصرف عدوانی حقوقی
  2- تصرف عدوانی کیفری

  در این نوشتار در خصوص تصرف عدوانی حقوقی می باشد.

  ارکان دعوای تصرف عدوانی عبارت است از:
  1- سبق تصرف خواهان در دعوای تصرف عدوانی
  2- لحوق تصرف خوانده در دعوای تصرف عدوانی
  3- عدوانی بودن تصرفات خوانده در دعوای تصرف عدوانی

  دعوای تصرف عدوانی از دعاوی غیر مالی اعتباری محسوب می شود که قابل تجدید نظر و غیر قابل فرجام خواهی می باشد.

  دعوای تصرف عدوانی در دادگاه عمومی محل وقوع مال غیر منقول اقامه می شود.

  در دعوای تصرف عدوانی متصرف معمولاً پس از تصرف عدوانی ملک اقدام به احداث بنا، غرس اشجار، زراعت و یا تخریب آثار موجود می نماید که در این صورت پس از اثبات عدوانی بودن تصرفات او دادگاه صالح او را به رفع تصرف عدوانی محکوم خواهد نمود.

  در دعوای تصرف عدوانی خواهان می تواند از دادگاه صالح محل مال غیر منقول درخواست صدور دستور موقت نماید و چنانچه دادگاه صالح دلایل وی را موجه بداند دستور جلوگیری از ایجاد آثار تصرف یا تکمیل اعیانی از قبیل احداث بنا، کشت و زرع و… را در ملک مورد دعوا صادر نماید.

  صدور دستور موقت نیازمند سپردن تأمین در صندوق دادگستری نمی باشد و نیز برای اجرای دستور موقت لزومی بر تأیید رئیس حوزه قضایی وجود ندارد.

  رسیدگی به دعوای تصرف عدوانی تابع تشریفات آیین دادرسی نبوده و خارج از نوبت رسیدگی می شود.

  وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور ملکی بهترین گزینه برای شما است.

  برچسب ها:
  تصرف عدوانی
  تصرف
  دستور موقت
  تصرف
  تصرف حقوقی
  تصرف کیفری
  رفع تصرف عدوانی
  وکیل رفع تصرف
  شرایط تصرف عدوانی
  وکیل رفع تصرف عدوانی

وکیل

بهترین وکیل اصفهانبهترین وکیل تبریزبهترین وکیل رشتبهترین وکیل ساریبهترین وکیل شیرازبهترین وکیل قمبهترین وکیل کرمانشاهبهترین وکیل مشهدوکیلوکیل تهرانوکیل رشتوکیل سعادت آبادوکیل سمنانوکیل شاهرودوکیل شهرانوکیل فوریوکیل کرجوکیل کرمانوکیل گیلانوکیل مهرشهروکیل نیاوران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *